Формування дитячої самооцінки.

Базова самооцінка людини формується ще в ранньому дитинстві. У перші 5-6 років життя дитини. Протягом усього подальшого життя вона може змінюватися, але не суттєво.

Від природи самооцінка дитини висока, але при соціалізації вона може змінюватися під впливом оточуючих. Завдання батьків і вихователів не перетворити базове: «Я індивідуальний, я класний» у «Я нічого не можу, я поганий».

Чи часто зараз діти чують такі слова як: «немає», «не можна», «не зараз», «краще не треба», «не відволікай», «зроби сам», «мені не до цього зараз»? На жаль дуже часто.

Для нейтралізації цих виразів спробуйте якомога частіше вживати позитивні слова, такі як: «Так», «Ти зможеш», «У тебе все вийде», «Спробуй ще раз», «А як ти сам вважаєш», «Я поруч», «Я з тобою», «Я тебе уважно слухаю», «Я пишаюся тобою».

Хіба не чудово, коли ми говоримо такі слова нашій дитині. Навіть ми, дорослі, маємо позитивні відчуття, коли нам таке говорять.

Намагайтеся хвалити дитину. У цьому віці їй це просто необхідно. Їй вкрай важливо відчувати, що ви підтримуєте і поважаєте її думку. Але зараз ми говоримо про здорову похвалу. Говоріть, що дитина все зможе, пробуйте разом з нею і радійте, коли у неї все ж вийде! Важливі так само чітко встановлені і озвучені правила в сім’ї. Їх повинно бути не багато, але вони обов’язково повинні бути для регуляції поведінки дитини. Правила допомагають забезпечувати відчуття безпеки, але вони не повинні відбивати бажання у неї експериментувати, діяти і пізнавати.

Але не тільки наші слова формують самооцінку дитини. Велику роль в становленні дитиною адекватного сприйняття самого себе грає ваша власна самооцінка. Дитина в перші роки життя копіює батьків, вона відображає поведінку і загальний емоційний стан сім’ї. Тому дуже важливо батькам, в першу чергу, самим бути впевненими в собі і мати здорове самосприйняття.

Поважайте точку зору вашої дитини. У 2-3 роки дитина вже самостійно може вибрати те, що їй подобається (одяг, іграшку, книжку) не лишайте її цієї можливості.

Будьте уважні до своєї дитини: ваша любов і інтуїція підкажуть, як правильно вчинити. Заохочуйте позитивну поведінку дитини, хваліть за успіхи і підтримуйте при поразках. І незабаром ви побачите, як вона впевнено піде по життю самостійно.


Поділитися у соц.мережах: Twitter Facebook Google+